Jelenlegi hely
Technológia #1: Térállás és metszés
Művelési mód (Térállás)
Kétféle művelési rendszerben dolgozunk. Az egyik az „örökölt”, amely a régi, 1980-as években telepített ültetvény. Ebben még betonoszlopok vannak, ahol szépen lassan középmagas combokat alakítottunk ki, amelyen egy hosszú szálvesszőt hagyunk (10-12 szemmel), és a Guyot művelés módhoz hasonlóan lekötjük a vezető szálra. Biztosító csapot csak gyenge vesszőknél hagyunk.
Az új telepítésű (2003-2013) szőlők hagyományos, akácoszlopos kordonok, ahol az alsó vezetőszál 0,7 méterre helyezkedik el a földtől, a fűződrótok pedig attól 30-30 centire vannak. A sortávolság 180 cm, a tőtávolság 90 centi. Ikertelepítésről van szó, ami azt jelenti, hogy két tőke nő közvetlenül egymás mellett, az egyiknek az egyik irányba, a másiknak a másik irányba van egy kb. 80-90 cm hosszú kar meghagyva.
Metszés
Kézzel metszünk. Mindent. A metszést az időjárástól függően januártól márciusig végezzük. Fontos szempont, hogy minél rövidebb ideig legyen a nedvkeringés megindulása előtt seb, ugyanakkor az is kívánatos, hogy a metszési felület egy kicsit száradjon be, mert így kevésbé könnyezik a tőke. A metszéskor meghagyott rügyek száma fajtánként eltérő. A kisebb fürtű szőlőknél (pl. tramini, rajnai rizling, olaszrizling) 10-12 szemet hagyunk. Azoknál a szőlőknél, ahol jelentős mértékben kihajtanak az alvó rügyek, vagy a szőlőfürt nagy (pl. Kékfrankos) 8-10 szem marad.
A metszés után a venyigét belezúzzuk a talajba, hogy az szervestrágyává válva újra a talaj tápanyagértékét növelhesse.