Nachádzate sa tu
A régmúlt idők fénye
utorok, jún 10, 2014 - 22:20
A Kárpát medencében a szőlő őse már az ősidőkben is jelen volt.
Régiónkon belül a Muzslán az ásatásoknál talált a IX.-X. századból származó szőlőmagok a legmeggyőzőbb bizonyítékai a korai szőlőművelésnek.
Az államalapítás után Esztergom és környéke királyi és egyházi központ lesz, aminek köszönhetően a szőlőkultúra újra fellendül.
A muzslai szőlők első említése 1257ből van, amikor muzslai nemesek a Borosbéla felé fekvő szőlőiket az esztergomi érseknek adják el.
Minden megpróbáltatás ellenére a török időkben sem szűnt meg a szőlőtermelés.
A felszabadítóháborúk és a kuruc szabadságharc megpróbáltatásai közepette úgy a lakosság mint a szőlőterületek nagysága a legkissebre csökkent. 1715ben 5 kat.hold.
Ami a kedvező fejlődésnek köszönhetően 1740re 132 kat. holdra , 1827re pedig 180 kat. holdra emelkedett.
1897re ennek a fejlődésnek vetett véget a filoxéravész mikor jóformán az egész szőlőhegy kipusztult. De a századfordulón megkezdődött a területek újratelepítése . Ekkor vált uralkodó fajtává a mézesfehér kisebb mértékben az ezerjó és az olaszrizling. Ez fejlődést szakította meg Trianon. A meglévő helyzethez való alkalmazkodás nagyon fájdalmas volt. Érdekes módon a mindenkori cseh járásifőnökök csehül hajtmanok, igyekeztek itt szőlőterületeket szerezni. Tán nekik is köszönhetően a brűnni és a zsolnai vendéglőkbe is eljutottak a környékbeli borok, nem csak a Kisalföld ekkormég magyartöbbségű városaiba.
Az 1945-48as kitelepítések, deportálások majd az azt követő kommunista terror nagyban szétzilálta az ittenik életét és a szőlő és a bortermelést is.
1965után viszont központi támogatással új nagyüzemi szőlőtelepítés kezdődött és ennek árnyékában fellendül az egyéni szőlőtelepítes is. Ekkor vált uralkodó fajtává az olaszrizling, királyleányka, zöldveltelényi, 1975 után megjelent a szentlőrinci és a kékfrankos is. A hagyományos fajták szinte eltűntek.
1995 után felújításokra is sor került. Megjelentek más minőségi fajták is mint a rajnai rizling, tramini, szürkebarát, morvamuskotály, cabernet blanc, cabernet sauvignon, kékfrankos, pinot noir.
Jótékony hatással volt az is, hogy a régi tulajdonosok – Ullmann báróék, leszármazzotjai visszavásárolták a romos Bélai kastélyt ahol Chateu Béla néven a rokonságukhoz tartozó Egon Müller minőségi pincészetet rendezett be.
Jótékony hatással volt környékükre a párkányi híd megnyitása és a határok fokozott lebontása is. Ezer évig régiónk egyetlen és természetes központja Esztergom volt. A Duna csak viziút volt és nem határ.
Lassan kisebb szőlőtermelők is új telepítésekbe kezdtek és kezdenek kialakulni kisebb családi pincészetek is.